Az energia jövőbeni elérhetősége és ára előtérbe helyezi a geotermikus energia felhasználását
2022. augusztus 16. | támogatott cikk | | 0 |
A rezsicsökkentés korlátozásáról szóló augusztus elsején megjelent kormányrendelet lázba hozta az országot és mindenki nagy számolásba kezdett. Milyen lépések várhatók a fogyasztók részéről? Ahol a feltételek adottak, miért érdemes talajszondára váltani?
Minisztériumi adatok szerint az áramellátásban 1,4 millió, 25%, gázellátásban 900 ezer, 26% fogyasztó van az átlagfogyasztás felett. Aki túl van a sávhatáron azok számára nagy kérdés, hogy mit tudnak tenni, hogy fogyasztásukat az átlagfogyasztás alá szorítsák vagy a túlfogyasztást kezeljék?
Magyarországon 2,7 millió lakóházban, 4,4 millió lakás található, amelynek felújítása ugyan folyamatos, de sok esetben halogatott feladat volt. A felújítások során az elmúlt években különböző priorítást kaptak a lakók szempontjai, így az élet körülményeinek javítása, állagmegóvás, az energia hatékonyság növelése. Utóbbi a szabályozás változásának hatására hirtelen a közérdeklődés középpontjába, a fontossági sorrend elejére került.
Milyen lépések várhatók a fogyasztók részéről?
- Lesz, aki kis odafigyeléssel sávhatár alatt tud maradni, így például egyszerű karbantartás révén, új helyiségenkénti szabályozás beépítésével vagy a használati szokások kényszerű változtatásával.
- Lesz, aki energiahordozót vált vagy kombinálja azok felhasználást.
- Lesz, aki energetikai beruházás révén csökkenti fogyasztását.
- És lesz még bizonnyal sok egyéb válasz is.
A nagyszámú felújítás mellett ugyanakkor mindenki számára ismert, hogy napjainkban jelentős számban épülnek az új lakások.
A működtetés, a hosszútávú üzemvitel feltételeinek meghatározásában az épületgépész tervező felkészültségének, tervezői hitvallásának döntő szerepe van. Milyen műszaki megoldást választ és ajánl az építtető számára megismerve annak anyagi lehetőségeit, igényszintjét fűtés, hűtés, vízellátás, csatornázás, frisslevegő ellátás területén. A megvalósuló épület a végeredmény, annak primer energia felhasználása tükrözi a közreműködő szakemberek felfogását, együttműködésük hatékonyságát is.
Úgy felújítás, mint új építés esetében az energiafelhasználás szempontjából jelentős tényező a fűtés és a hűtés. Milyen hőforrást, milyen hőleadót érdes választani? – fogalmazódik meg a kérdés az érintett felhasználóban. A feltételek, a műszaki körülmények meghatározóak a döntésben, de elfogadott, hogy a hőszivattyú felületfűtéssel, –hűtéssel összekapcsolva az egyik leginkább energiahatékony választás. Nem feledkezhetünk meg azonban az intelligens, hővisszanyerős szellőző rendszerről, a helyiségenkénti szabályozásról, amely a megtakarítás hatékony eszköze.
Közismerten felületfűtés esetében alacsony hőmérsékletű, felülethűtés esetében emelt hőmérsékletű víz áramlik a rendszerben. Ezeknek a feltételeknek leginkább megfelelő hőforrás a hőszivattyú. A hőszivattyús rendszer választása esetén visszatérő kérdés, hogy levegős vagy szondás megoldás a kedvezőbb? Hozzáértő szakemberek válasza eddig általában az volt, hogy minkét technológia kiforrott, a körülmények határozzák meg, hogy melyiket célszerű alkalmazni. A technológia hazai térnyerése során kezdetben a szondás kialakítás vált népszerűvé, majd a levegős gépek jelentek meg nagy számban, köszönhetően a folyamatosan javuló műszaki jellemzőiknek és az egyszerűbb beépítésnek. A létesítés körülményei természetes, hogy a jövőben is meghatározzák a választást, de az elmúlt rövid időszakban megtapasztalt drasztikus változások az energia elérhetősége és annak ára miatt több, korábbi álláspont újra gondolása szükséges a kedvezményes áram tarifák elérhetősége ellenére.
Hőszivattyú talajszondával kombinálva a fűtés és a hűtés is költségmentes energiaforrással valósítható meg, de hűtés esetében tovább növeli az energiahatékonyságot a passzív hűtési üzemmód. A növekvő hűtési igény meghatározó jelentőségű, így annak növekvő költségével számolni kell. A dráguló energia és növekvő hűtési igény együttes hatására a szondás hőszivattyúk beépítése újra nagyobb lendületet kap a jövőben nem csak a családi házak, hanem a nagy létesítmények esetében is, ahol további szempont a klímasemlegesség is szerepet játszik.
Hőszivattyú talajszondával kombinálva a fűtés és a hűtés is költségmentes energiaforrással valósítható meg. Hűtés esetében tovább növeli az energiahatékonyságot a passzív hűtési üzemmód.
RAUGEO PE–Xa green a robosztus talajszonda a legmegbízhatóbb szondafejjel a piacon
A geotermikus hőszivattyú hőforrásoldali kialakításánál a toldás nélküli szondafej és a szonda érdes külső felülete szavatolja a legnagyobb biztonságot és a legjobb hőhatást. A 300 m mélységig telepíthető RAUGEO PE–Xa green talajszondával a mélyebben fekvő talajrétegek állandó hőmérsékletét kihasználva, hatékonyan lehet kinyerni energiát fűtésre és hűtésre, valamint használható a nyári hőbetárolásra is. A szonda előremenő és visszatérő vezetéke folytonos cső, amely a szondafejnél speciális eljárással kerül meghajlításra, majd további kiegészítő védelemként egy üvegszálerősítésű poliésztergyanta burkolat is kerül rá. A megengedett üzemi hőmérséklet tartomány –40 és +95 °C közötti.
Jelentős előny, hogy a szonda érdes külső felülete és a tömedékelő anyagunk kombinációja biztosítja a rendszer tömörségét, így a talajvíz nem szivárog át a szonda mellett. A hagyományos talajszondák sima külső felülete és a tömedékelő anyag között légrés alakulhat ki, ennek következtében a szivárgási tényező csökkenhet és a rendszer hosszútávú tömörsége veszélybe kerülhet.
A RAUGEO PE–Xa green talajszonda alkalmazási területek:
- fűtés és hűtés hőszivattyúval kombinálva
- free–cooling, azaz a lakóépületek passzív hűtése
- szabadtéri felületek jégmentesítése, például hidak vagy rámpák fűtésével
- hőtárolás a talajban napenergiával vagy más energiaforrásokkal kombinálva
- optimálisan kombinálható felületfűtéssel és –hűtéssel, illetve épületszerkezet–temperálással
További REHAU előnyök mindenki számára
A kitöltött és leigazolt garanciabizonyítvány alapján a REHAU által biztosított 10 éves garancia maximális biztonságot jelent a telepítő és a felhasználó számára, nemcsak a furatban történő elhelyezés során, hanem hosszú távon az üzemeltetésben is. A garanciális szolgáltatásokat a fúrást végző cég, a tervező vagy a beruházó veheti igénybe, azonban egy adott meghibásodás esetén csak az egyik jogosult érvényesítheti. A garanciális szolgáltatások az adott ingatlan átruházásakor az új tulajdonos is érvényesítheti.
Összefoglalva megállapítható, hogy a megrendelői igények kielégítése során nem lehet folyamatosan a bekerülési költségcsökkentés a műszaki tartalom meghatározója. Az energia árak emelkedése kikényszerítette a hatékonyság előtérbe helyezését, úgy a teljesítmény, mint a megbízhatóság, a hosszútávú gazdaságos üzemeltetés szempontjából. A talajhő–hasznosítás a REHAU rendszerekkel környezetbarát, biztonságos és fenntartható.
Szebellédi Tamás
üzletágvezető
REHAU Épületgépészeti üzletág
Hozzászólás
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.