Harmatgyenge volt 3. negyedév az építőiparban
2024. november 13. | e-gépész| | 0 |
Bár már a második negyedév is visszaesést hozott a hazai építőiparban elindított kivitelezések értékében, a harmadik negyedévben további csökkenést produkált a szektor. A július és szeptember közötti, kevesebb, mint 360 milliárd forintos Aktivitás-Kezdés 2016 óta új negatív rekordot jelentett még folyóáron is,
A gyenge második és harmadik negyedéves számokat így már a jobban sikerült első negyedév sem tudta ellensúlyozni, valamivel több, mint 1800 milliárd forintot tett ki az építőipari Aktivitás-Kezdés – derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből. A 2024 januárja és szeptembere között kivitelezési fázisba lépő projektek összege 2023 azonos időszakához képest közel 17 százalékkal volt alacsonyabb. Változatlan árakon az idei, különösen a harmadik negyedéves visszaesés még jelentősebb, az elmúlt 10 évben nem volt mérhető ilyen alacsony Aktivitás-Kezdés a január és szeptember közötti időtávon.
Az építőipari aktivitás: a megkezdett kivitelezési munkák értékének alakulása és megoszlása építési részpiacok szerint (milliárd forint, folyó áron).
Forrás: EBI Építésaktivitási Jelentés 2024. 3. negyedév)
Tovább esett az Aktivitás-Kezdés a magasépítéseknél
A második negyedév után tovább folytatódott a visszaesés a magasépítéseknél, a harmadik negyedévben mindössze 310 milliárd forint értékben kezdődtek meg kivitelezési munkák. A 2020-as járványévet kivéve csak 2017-ben, illetve korábban fordultak elő ennél alacsonyabb negyedéves számok. Az idei első 9 hónapot nézve a megindult építkezések értéke valamivel kevesebb, mint 1360 milliárd forint volt, ami 15-22 százalékkal maradt el a 2021-2023 azonos időszakitól. Változatlan árakon a visszaesés még jelentősebbnek mutatkozott, az ideinél 2014 óta nem volt mérhető alacsonyabb Aktivitás-Kezdés az első három negyedévben, a július és szeptember közötti számoknál pedig az elmúlt 10 évben.
A társasházi lakásépítések esetében a harmadik negyedévben kisebb csökkenésre került sor az Aktivitás-Kezdésben a második negyedévhez képest, a nem lakáscélú magasépítési projekteknél azonban már jelentősebb zuhanás volt megfigyelhető, mindössze 200 milliárd forint értékben léptek építési fázisba projektek július és szeptember között. Az első 9 hónapban a nem lakáscélú magasépítések Aktivitás-Kezdése jelentősen, folyóáron 21-27 százalékkal elmaradt a 2021-2023 azonos időszakában mérttől, 1000 milliárd forint körül alakult. Változatlan árakon nézve az idei év első három negyedéves számánál utoljára csak a 2014-es azonos időszaki volt alacsonyabb.
A 2024 július és szeptember között elindult legnagyobb magasépítési kivitelezések közé tartozott a Lidl logisztikai központja Kiskunfélegyházán, a HelloParks Páty PT5 logisztikai csarnoka, a Pick készítményüzeme Szegeden, az Intretech csarnoképülete Kapuváron, a Rheinmetall hidrogén és e-mobilitási alkatrészgyártó üzeme Szegeden és az IGPark debreceni logisztikai csarnok, illetve szintén elindult a Kígyó utcai szálloda építése Budapesten. A negyedév 10 legnagyobb beruházásából 5 társasházi lakásépítés, vagy kollégium volt.
Ennél már alig van lejjebb a mélyépítéseknél
A második negyedévet követően további visszaesés következett be a mélyépítéseknél, az Aktivitás-Kezdés a harmadik negyedévben mindössze kevesebb, mint 50 milliárd forint volt, ami az elmúlt 8 év új negatív rekordja. De az első 9 hónap Aktivitás-Kezdését nézve sem sokkal jobb a 2024-es eredmény. A megkezdett kivitelezési munkák folyóáron mért értéke az első három negyedévben 2016 óta nem volt alacsonyabb az ideinél, míg változatlan áron az elmúlt 10 év negatív csúcsát jelentette. A 2021, illetve 2023 azonos időszakihoz képest az idei január és szeptember között mért folyóáras Aktivitás-Kezdés 22-24 százalékkal volt alacsonyabb, míg a kiugróan magasnak számító 2022-esnek csupán kicsit több mint harmadát jelentette. A mélyépítéseken belül a harmadik negyedévben vasútépítési projekt szinte nem indult, és az útépítési kivitelezések értéke is nagyon alacsonyan mozgott. Az első három negyedévben az út- és vasútépítések az Aktivitás-Kezdés nagyjából 45 százalékát jelentették, összegük kevéssel haladta meg a 200 milliárd forintot.
A továbbra is nagyon alacsony mélyépítési aktivitásnak köszönhetően a legnagyobb megindult projektek közé alig tudott mélyépítési beruházás bekerülni, mindössze a Dejtári agglomeráció és Rétság agglomeráció szennyvízberuházása említhető.
Továbbra is Budapest vezet
Az elmúlt 4 negyedévet vizsgálva Budapesthez kapcsolódott az összes megkezdett kivitelezés 39 százaléka, míg a második legnagyobb Aktivitás-Kezdés az Észak-Alföldet jellemezte (14 %), amit a Dél-Alföld és Pest megye követett (12 %). A legalacsonyabb összegben kivitelezések Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon indultak, mind a kettő részesedése 5% körül alakult.
Szinten tartja magát a társasházi lakásépítés
Valamivel kevesebb társasházi lakásépítés indult a harmadik negyedévben, mint a másodikban, ugyanakkor az Aktivitás-Kezdés jelentősen meghaladta az első negyedévet jellemzőt. Kicsit több, mint 100 milliárd forint értékben kezdődtek meg kivitelezési munkák a szektorban. Az év első 9 hónapját nézve így összességében magasabb Aktivitás-Kezdés volt jellemző folyóáron, mint 2019-2023 azonos időszakában, a kivitelezési fázisba lépő projektek összege nagyjából megegyezett a 2022 azonos időszakival. Az idei első 9 havi Aktivitás-Kezdés változatlan árakon nézve a 2023 első három negyedévest is meghaladta, ugyanakkor 2016 óta a második legalacsonyabbnak bizonyult.
Az előzőekből látszik, hogy a fejlesztők még továbbra is nagyon óvatosak a projektindításokkal, annak ellenére, hogy az idei évi kereslet az új lakások iránt növekedett tavalyhoz képest. A lakáspiaci folyamatok alapján a kínálat bővülése várható, a tovább erősödő kereslet, és növekvő árak több beruházót is a projektek indítására sarkallhatnak, így pedig a társasházi Aktivitás-Kezdés is emelkedhet a jövőben.
A második negyedév után tovább csökkent a befejezett társasházi lakásépítések összege, a harmadik negyedévben mindössze alig haladta meg a 60 milliárd forintot. Ezzel együtt az első 9 hónapban nagyjából 265 milliárd forint értékben adtak át társasházi lakásokat, ami enyhe növekedést jelentett a tavalyi év azonos időszakához képest. Egyelőre az utolsó negyedévre nagyobb volumenben várható lakások átadása, azonban a projektek csúszása miatt ezek egy része feltételezhetően csak a következő évben készülhet el.
A társasházi lakásépítések továbbra is a legnagyobb arányban Budapesten indultak el, az elmúlt 4 negyedév adatai alapján a főváros részesedése 60 százalék körül mozgott. Kelet-Magyarországhoz a társasházi Aktivitás-Kezdés 14 százaléka kapcsolódott, míg Nyugat-Magyarországhoz a 24,5 százaléka, ami növekedést jelentett az előző negyedévekhez képest.
Közép-Dunántúl
A Közép-Dunántúlon szerény építőipari számokat hoztak az idei hónapok, az Aktivitás-Kezdés nagyjából azonos szinten mozgott mind a három negyedévben, 40 milliárd forint körül. Az első 9 hónapban így összesen 123 milliárd forint értékben kezdődtek el kivitelezések. Ez az összeg jelentős visszaesést jelentett az előző évek azonos időszakában mérttől, 2023 első 3 negyedévében közel 200, míg 2022 első 3 negyedévében nagyjából 300 milliárd forint volt az Aktivitás-Kezdés a régióban.
A gyengébb első negyedévet követően a második és harmadik negyedévekben nagyjából a tavalyi szinteken alakult az Aktivitás-Kezdés a magasépítéseknél a Közép-Dunántúlon, így összességében az év első 9 hónapjában 100 milliárd forint körül mozgott az építési fázisba lépő projektek értéke. Ez elmaradt a 2023-as azonos időszakitól, a 2021-2022 első 9 hónapjában mértnél pedig különösen alacsonyabbnak bizonyult.
A 2024 január és szeptember között kivitelezési fázisba lépő projektek közé tartozott a régióban a Huayou Cobalt-Bamo katódgyára Ácson, és a Campus Sétány társasház III. üteme Székesfehérváron. A 2021-2022-es kiemelkedő magasépítési aktivitásban több nagyobb projekt játszott szerepet, 2021-ben kezdődött meg például az SK Innovation akkumulátorgyárának építése Iváncsán, illetve az Alba Aréna multifunkcionális csarnok kivitelezése Székesfehérváron. 2022-ben pedig olyan projektek vették kezdetüket, mint a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Sportakadémia építése és a Veszprémi várnegyed egyházi épületeinek felújítása.
2024 első 9 hónapjában a Közép-Dunántúlon alig indult mélyépítési projekt, az elkezdett építkezések értéke mindössze alig több, mint 20 milliárd forint volt. A nagyobb beruházások között a mélyépítések közül az idén mindössze az árvízvédelmi védmű I. üteme említhető a Mária-Valéria híd és a Prímás szigeti rámpa között. Nagyobb összegben mélyépítési kivitelezések tavaly a harmadik és negyedik negyedévben indultak a régióban, melyek között több vízközmű vagy szennyvíz beruházás volt, illetve szintén ekkor zajlott a Biatorbágy-Szárliget vasútvonal beruházás.
Az EBI Építésaktivitási Jelentésről
A kutatás célja: A projektadatbázis rendszeres (negyedévenkénti) feldolgozásának célja, hogy az egyedi építési projektek adataiból olyan aggregátumokat alakítsunk ki, amelyek új információt hordoznak az építési piac szegmenseinek teljesítményéről. A lakásépítést külön, a nem-lakáscélú magasépítést 9, a mélyépítést 8 szegmensre osztva aggregáljuk az egyedi projektadatokat.
A készítők: Az EBI Építésaktivitási Jelentés három kutatócég együttműködésének eredménye, melyhez az iBuild a projektkutatással és a projektadatbázissal, az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont és a Buildecon Építésgazdasági Kutató pedig a mutatószámok kialakításával és az aggregálást végző algoritmusok kidolgozásával járul hozzá.
A teljes kiadvány megrendelésének feltételeiről és a kutatással kapcsolatos háttérinformációkról az ebi@ibuild.info címre írva kaphat tájékoztatást.
Hozzászólás
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.