Néhány felvetés a kórházak légállapotáról
2024. augusztus 6. | e-gépész| | 4 |
A hazai sajtó attól volt hangos a közelmúltban, hogy a nagy melegben sorozatban állnak le a kórházi „klímák”. Különösen jelent ez gondot a műtők rendszerei tekintetében. Oltvai Tamás, a MMK Épületgépészeti Tagozatának elnökségi tagja, alelnöke – a teljesség igénye nélkül – néhány pontban foglalta össze a kórházi rendszerekkel kapcsolatos fontos információkat, tudnivalókat.
Ahogy múlik a hőség, „javul” a helyzet és hajlamosak vagyunk rendszerszintű problémákról elfeledkezni. Ezért bírhatnak különös jelentőséggel Oltvai Tamás több szempontot felvető gondolatai – ahogy fogalmaz – a kórházak légállapotáról.
A kórházak fűtési, hűtési, légtechnikai és klimatizálási rendszereit épületgépész tervezők és kivitelezők, a Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti tagjai, tehát szakemberek hozzák létre. Ők tervezik, ők kivitelezik és ők üzemeltetik ezeket a rendszereket.
- A kórházi műtőkben, kiszolgáló terekben, kórtermekben elsődleges szempont, hogy a kívánt légállapot létrejöjjön; ez nem kényelmi kérdés, hanem a betegek gyógyulását segítő körülmény, amely gátolja a baktériumok, vírusok káros szaporodását, ezáltal a fertőzésveszélyt is mérsékli.
- Az előzőek miatt az emberi életekre hatással van a kórházi terekben kialakuló légállapot, ezért minden egyes kórházban sürgősen biztosítani kell az előírt értékeket.
- Rendkívül fontos továbbá az épületgépészeti rendszerek rendszeres és precíz karbantartása, valamint üzemeltetése.
- Épületgépész tervező, kivitelező és gyártó szakemberek állnak rendelkezésre a kritikus állapotok, a fertőzésveszély elhárítására.
Várjuk a kiegészítő véleményeket!
Kapcsolódó
Hozzászólások
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.
Zoárd | 2024. aug. 30.
Kedves Kollégák! A Péter által említett 2017-es évben íródott cikk a hozzá szólásokkal együtt szerintem ma is releváns. Azaz, az elmúlt 7 évben nem történt semmi. Sőt, a helyzet rosszabb, mint 7 évvel ezelőtt. Lehet politika mentesen beszélgetni egy ilyen témáról, csak az azt jelenti, hogy becsukjuk a szemünket. Jelenleg GDP arányosan egyre kevesebbet költünk az egészségügyre. Lehet ezek után felesleges vágyálom, hogy hogy is kéne a korházi rendszert rendbe hozni. A magam részéről a Szent János Korházhoz tartozom, lakcím alapján. Ha valaki járt ott, csak sírni tudna az állapotokról. És ami a legszörnyűbb az adott helyzetben, hogy az egész Szent János Kórházat tulajdon képen le kellene bontani, mert a mai elvárásoknak megfelelő kórház technológiát lehetetlen ezekben az épületekben megvalósítani. Közben azt látom, hogy a központi kórház projektet leállították. A jelenlegi beruházási elvárások mellett pedig háromszor annyi ideig fog egy korház tervezés elkészülni, mint az eddigi rendszerekben. Már -természetesen ez helyes- BIM rendszerben kell egy kórháznál sokkal kisebb projektet is megvalósítani. De merem állítani, hogy jelenleg nincs elég szakember az országban, sem elég tapasztalat, hogy az összes nagyberuházás ilyen rendszerben legyen megvalósítható.
GYURKOVICS ZOLTÁN | 2024. aug. 26.
Rév Zoli hozzászólásához! A Mérnökújság szeptemberi számában - reményeink szerint - megjelenik egy a témát érintő, kifejezetten szakmai cikk. Nem fog szólni politikáról, nem fog szólni finanszírozásról. Szólni fog a műszaki tartalomról, a fejlesztés-, a korszerűsítés-, az üzemkészség fontosságáról, ergo a karbantartás jelentőségéről, a szakszerűségről! Érzékelni talán azt lehet majd a cikk alapján, hogy - többféleképpen is értelmezhető - befektetés nélkül nem várható eredmény. A klímaberendezések ”gutaütése” előfordulhat, de ritkán fatális esemény!
Rév Zoltán | 2024. aug. 16.
A kórházi ”klímák” elsődleges feladata a minél csíramentesebb, sterilnek tekinthető légállapotok biztosítása, elsősorban az invazív beavatkozásoknál (műtők, kezelők), és a fokozott védelmet igénylő betegellátás (intenzív terápia, transzplantáció, neonatológia stb.) területén. A komfort igényeket kielégítő rendszereknél is kiemelt szempont a bevezetett levegő csíraszáma, emiatt legfeljebb az irodai területeken lehet ”hagyományos” klimatizáltasról beszélni. Ezt egy újságíró vagy politikus ritkán tudja, a nagyközönség még kevésbé. Kánikula van, így érthető, hogy az egészségügyi intézményekben is izzad mindenki, nosza, lehet ebből politikai tőkét kovácsolni... :( Az egészségügy 70 éve alulfinanszírozott, és ennek rendszeresen a műszaki terület, azon belül is a karbantartás issza a levét. Amikor nyilvánvaló a baj, jöhet a tűzoltás, aztán mindenki elfeledkezik róla... :( (Változott a címem: revzoli@revzoli.hu )
Lánczi Péter | 2024. aug. 7.
https://www.e-gepesz.hu/cikkek/15567-az-egeszsegugyi-letesitmenyek-mesterseges-levegoellatasara-vonatkozo-muszaki-kovetelmenyek-vizsgalata