e-gépész online szaklap

Kérdés és válasz a társasházi költségosztók alkalmazása kapcsán

2024. július 23. | e-gépész| |  0 |

Az e-gépészen korábban megjelent „Az MMK állásfoglalása társasházi lakások fűtési költségmegosztására vonatkozó kormányrendelet módosítására” anyagra hivatkozva érkezett egy olvasói levél a szerkesztőségbe, amelyre nyilvánosan válaszolunk, gondolván, hogy a felvetett probléma szélesebb körű eszmecserére is alkalmas.

A hivatkozott, 2017-ben íródott állásfoglalás ide kattintva érhető el.

Olvasói levél

Társasházunk 1963-ban épült, 3 emeletes tégla lapos tetejű egyenház. A 90-es években külső felújítást kapott, leheletnyi (néhány cm-es), szórt homlokzatszigeteléssel és nem hőszigetelt nyeregtetős ráépítéssel, amelyben a 3. emeleti lakások tetőtér-beépítést hajthattak végre, lépcsővel egybenyitva azokat az addigi lakásukkal.

A korábbi, szobai hengerdobos olajfűtőket az egész házat egységként szemlélő távfűtéses radiátorrendszer váltotta le. Ennek kialakítása: 2 körös, függőleges strangos rendszer, a fűtés szerves részét képező, lépcsőházi radiátorfűtéssel. Tehát a rendszer lényege: hogy komplett házfűtés van, a ház fogyasztását hagyományos, légköbméteres átalányrendszerben számolják el, nem pedig egymástól elszigetelt lakásokban lévő, egyedi lakásfűtés.

A lépcsőházi nyílászárók az eredeti, fémkeretesek, szimpla üveggel.

Nagy vita után, egy korábbi közös képviselőnk azzal győzött meg néhány vonakodó tulajdonostársat a költségosztós rendszer megpályázásáról, hogy a régi, többeknek beragadt radiátorszelepek helyett „ingyen” kapnak termosztátos szelepeket, és hogy a pályázat elnyerése nem kötelez minket arra, hogy a felszerelt költségosztókat el is kell majd indítani.

A pályázat elnyerése és a beszerelések után évekig tartó vitás szavazások voltak, mert az egymást váltó több képviselő mindegyike (ki tudja, milyen motivációból) végig akarta erőltetni a költségosztós rendszer beindításának megszavazását.

Az idén is nagy vita volt, de egy közgyűlés alatt, egymás utáni 3! szavazás után kijött a képviselő által áhított végeredmény, hogy átáll a ház a költségosztós rendszerre. A jelenlegi képviselő az évek alatt már vagy negyedszer szavaztat erről.

További lényeg: a ház amellett, hogy szinte teljesen szigeteletlen (kivéve, hogy majdnem mindenki egyénileg hőszigetelős nyílászárókat rakatott be a lakásába), a pinceablakok eddig a fűtési szezon évi 7 hónapjában is nyitva voltak, mert a pince vizesedik, penészedik, a vas nyílászárók erősen korrodálnak. A szakértő szerint ez ilyen korú házban normális, nincs vele mit tenni.

 Kérdéseim a következők lennének:

  1. A kedvezőtlen fekvésű lakások előírt díjkompenzációján túl milyen további kompenzációt kérhetnek a leolvasó cégtől a földszinti lakások tulajdonosai, melyek alatt folyamatosan nyitva vannak a pinceablakok,
  2. Egyáltalán szabad-e az 1. pontban leírt körülmények között átállni a lakásonkénti (azaz költségosztós) elszámolásra?
  3. Ha az adott társasház jóformán szigeteletlen, a várható lakásonkénti méretes számlakülönbözetek miatt egyáltalán szabadna-e átállni az átalány-elszámolásról a lakásonként mért elszámolásra?
  4. Ha egy társasház úgy lett megépítve, és a fűtésrendszere úgy lett kialakítva, hogy a szigetelés hiánya miatt nem alkalmas a lakásonkénti fűtésfelhasználás-mérésére, tehát a ház fűtésrendszere átfogó, házfűtés-elszámolásra (tehát nem lakásonkénti elszámolásra) lett kialakítva (tehát a lépcsőházzal közös, szigeteletlen lakásfalak hőt kapnak a lépcsőházi radiátorokból is), szabadna-e átállni az átalány-elszámolásról a lakásonként mért elszámolásra?
  5. Ha a rendszer (nem lakásonkénti, hanem) házfűtés-elszámolásra lett kialakítva, akkor megengedhető-e az, hogy a lakók bármelyik (akár felső emeleti) lépcsőházi radiátor szelepét teljesen elzárják (mondván, hogy az alulról jövő hő amúgy is felfelé száll)?
  6. Régi emlékeim szerint valamilyen jogszabály maximálja, hogy egy társasházban költségosztós elszámolás esetén (az 1 négyzetméterre vetített) legkisebb fűtésszámladíjat kapó lakás és a legmagasabbat kapó lakás között mekkora lehet a különbség.

a) Melyik ez a jogszabály,

b) kinél kell ennek létét jelezni (közgyűlésen rögzíteni vagy a leolvasó cégnek írni, aki tapasztalatból tudjuk, hogy úgysem válaszol a megkereséseinkre)?

c) ha még sincs ilyen jogszabály, akkor megszavazhat-e ilyen díjkülönbség maximálást a ház, és előírhatja-e azt a leolvasó cégnek?

Válasz

Az olvasó levélre az eredeti állásfoglalást jegyző Hrabói Kelecsényi Tibor adott választ:

A hivatkozott központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szóló 189/1998. (XI. 23.) Korm. rendeletet 2024. I. 28. napjával hatálytalanította a központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szóló 676/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet 35.§-a.

Viszont e rendeletnek az 1. § szerinti hatálya: 

a) a legalább két lakással vagy nem lakás céljára szolgáló helyiséggel rendelkező épület alkotórészét képező minden olyan központi hőellátó rendszerre, amelyből az épületnek vagy azzal együtt más épületnek a hőellátása távhővezeték nélkül történik; 

 b) az a) pont szerinti központi hőellátó rendszer üzembentartójára és fogyasztójára,

következésképpen, az olvasó által lakott épületre nem vonatkozik, mivel az hőtávvezetékre kapcsolt.

(Egyébként pedig javasolnám figyelembe venni a rendelet 4.§ /5/ és /6/ bekezdését, illetve az 1. és 3. mellékletét.)

Mindent összevetve, mivel fenntartom a korábbi szakmai állásfoglalásomat, semmiképpen nem javaslom a költségosztók alkalmazásának bevezetését az adott épületnél. Részletezés nélkül kiemelten azért, mert a silány hőszigetelés, az EU és hazai érvényes előírásokat közel sem kielégítő épületszerkezeti állapotok miatt olyan jelentős és követhetetlen belső hőáramlások alakulhatnak/alakulnak ki, amelyek leképezhetetlenek, s ezáltal mérhetetlenek – különösen a már többször jellemzett költségosztókkal. Annál is inkább, mert a 2017-es MMK állásfoglalásban hivatkozott EU-s, és azóta elrendelt jogszabályok mind további szigorításokat vezettek be. Hiszen erről szól a legújabb, fenti 676/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet hatályba léptetése is (ld. pl. 34.§.), amiknek az adott lakóépület semmiképpen nem felel meg.

KöltségosztóTársasház

Kapcsolódó

Hozzászólás

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.

Facebook-hozzászólásmodul