Az alábbi kérdést és az arra adott választ azért tesszük közé, mert a kérdés alapjában nagyon jó, illetve a válasz is igaz általánosan a feltett kérdések egy jelentős részére.
A kérdés
„Érdeklődnék megújuló energiával kapcsolatban. Olvastam az ezzel kapcsolatos cikküket, de nem feltétlen találtam meg benne a kérdésemre a választ. Ez a teljes laikusságomból fakadt, nem a cikk minőségéből. Tehát a következő kérdésem lenne:
A 2021. 01. 01. után csak a 25% megújulóenergia-forrásból biztosított energiaellátású családi házaknak adnak használatbavételi engedélyt. Ez a gyakorlatban mit jelent? Egy új építésű 110 m2-es családi háznál milyen épületgépészeti rendszert érdemes kiépíteni?
Mi az ami a legköltségoptimálisabb és megfelel ennek a szabályozásnak is?
Olvastam olyat is, hogy egy kondenzációs kazánra kötött padlófűtés + fűtő klímák is megfelelnek a szabályozásnak és megfelelően lehet velük egy ekkora házat fűteni.
Vagy hőszivattyú?
Vagy hőszivattyú+ napelem?
Mi a legjobb megoldás?
Köszönöm a válaszokat.”
A válasz
Az e-gépész Facebook-oldalára érkezett kérdésre Gyurkovics Zoltán, az Épületgépészeti Tagozat elnöke fogalmazott meg választ.
„A kérdéseiből arra következtetek, hogy Ön nem épületgépész szakember. Érdeklődő, esetleg építkezés és döntés(ek) előtt álló személy.
A kérdései – a 110 m2 családi házra vonatkozóan – meglehetősen célirányosak, ugyanakkor szakterületi szempontból szerteágazóak. (TNM rendelettel érintett kérdés, hőszivattyú, kondenzációs kazán, megújuló energiák, napelem, szabályozás, költségoptimalizáló megoldás stb.) Valóban fontos, választ igénylő felvetések. De – és ezt ne vegye rossz néven – ezekre a felvetésekre ezeken az oldalakon nem kaphat válaszokat! Felelős válaszokat semmiképpen. A válaszokat az Ön kérdéseire szakember adja meg. Ez a szakember az épületgépész-tervező! Önnek hozzá kell fordulnia!
A tervező a konkrét épületre, a konkrét helyszínre, a családi igényeket felmérve fogja Önnek megadni a válaszokat kiviteli tervek formájában. Sokkal komplexebbek – és persze sokkal költségesebbek is – ma már az épületgépészeti rendszerek ahhoz, hogy azok kiépítése szakember bevonását nélkülözhetné! Összefoglalva: a megoldás – egyben válasz kérdéseire – egy jogosult tervező által elkészített tervdokumentáció lesz!"