Nagy Gyula, a Kamara Elnöke a levélben megállapítja, hogy alapvető nemzetgazdasági érdek, hogy a tervezés – amelyen az újrakezdés és az ehhez kapcsolódó foglalkoztatás alapul – ne álljon le, sőt ne is lassuljon – ehhez pedig kormányzati intézkedések is kellenek.
Az MMK koronavírus járvány eddigi hatásait elemezve úgy látja, hogy az elsősorban az egyéni vállalkozóként, vagy mikrovállalkozásban dolgozó mérnököket sújtja, akik a tervező mérnökök legnagyobb létszámú rétegét jelentik. Ők kis helyi projektekben, illetve családi ház tervezési projektekben dolgoznak, vagy gyakran bedolgozóként vesznek részt egy, vagy több iroda munkájában; tehát a kamarai tagság igen nagy része gazdasági veszélyeztetett. Működésük megszűnése vagy hosszabb kiesése pedig egyúttal a későbbi kilábalást is rendkívüli módon megnehezítheti: ha nem lesz tervezői kapacitás, nem lesznek tervek és nem lesz kivitelezés – nem indul újra az építésgazdaság legnagyobb népességet érintő része.
Ezért az MMK elkerülhetetlenül fontosnak látja hogy az egyéni vállalkozó, és mikro-vállalkozó mérnökök is részesüljenek abban a kedvezményben, amelyet a járvány nemzetgazdaságot sújtó hatásának enyhítése érdekében a Kormány több kisadózó (KATA) csoport számára megállapított.
A Magyar Mérnöki Kamara a kis és közepes méretű mérnökvállalkozások folyamatos működése érdekében a Kamara a Miniszterelnökség és az ITM számára egy tíz pontból álló javaslatcsomagot készített. A legfontosabbak javaslatok közé tartozik, hogy az állami projektekben kerüljön bevezetésre a részlegesen előrehozott fizetési rendszer (teljesítési előleg); a mérnök-vállalkozások igényelhessenek alacsony kamat mellett áthidaló működési hiteleket; a szerződésben megkötött határidők indokolt esetben hátrányos feltételek nélkül legyenek felülvizsgálhatók, módosíthatók. További javaslat, hogy a mérnökvállalkozások a munkavállalók megtartása esetén (illetve általánosságban is) járulék és adófizetési kedvezményekkel élhessenek. A kamarai javaslatok harmadik csoportja adózási könnyítések bevezetését javasolja a kormányzatnak: ezek közé tartozik az adófizetési késedelem megengedése, a kisvállalkozói adócsökkentés az elmúlt évhez viszonyított bevétel visszaesés mértékének megfelelően, a cégek adóelőleg feltöltésének elengedése és a tényleges kifizetéshez képesti ÁFA és adóelőleg befizetési kötelezettség bevezetése.
A levél javaslatot tesz arra, hogy a körbetartozások elkerülése érdekében a terveket ne lehessen addig felhasználni, amíg azok ki nem lesznek fizetve a tervezőnek; és arra is, hogy munkahelymegőrző támogatásokra lehessen pályázni.
Az MMK elnöke, Nagy Gyula levelében végül azt kérte a két illetékes minisztertől, hogy dolgozzanak ki a megadott információk alapján egy javaslatcsomagot, és azt terjesszék a Kormány elé, mivel ezek az intézkedések nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy az építésgazdaság, a hozzá kapcsolódó foglalkoztatottság a lehető legkevésbé sérüljön és a lehető leggyorsabban kilábaljon a járvány okozta rendkívül súlyos következményekből.
Az Emberi Erőforrások Miniszterének Dr. Kásler Miklósnak küldött levelében az MMK elnöke azt kéri, módosítsa azt a döntést, amely felfüggeszti a Budapesti Egészségügyi Program keretében indított kórházberuházás tervezési munkáit. Ez a halasztás mintegy 300 tervező mérnököt érint. A tervezés már megkezdődött, a felmérések többségében elkészültek, készülnek a koncepció tervek és a vázlattervek. A Kamara álláspontja szerint elemi nemzetgazdasági érdek, hogy a járvány utáni mielőbbi sikeres újrakezdéshez minden feltétel kellő időben álljon rendelkezésre. Ezek közé tartozik, hogy járvány okozta nehézségek elmúltával a tervek már kész legyenek, annak érdekében, hogy a beruházások haladéktalanul indulhassanak. Az előkészített tervek nélkül az építőipar, mint húzóágazat, nem tudja majd kihasználni feléledő kapacitásait– hangsúlyozza az MMK elnöke.
A Magyar Mérnöki Kamara a jövőben is rendszeresen gyűjt be adatokat információkat a tagságtól, és a vállalkozásoktól, hogy azokat összegezve heti rendszerességgel megküldi további javaslatokkal együtt az Innovációs és Technológiai Minisztérium számára.
A Kormányzat válaszairól, intézkedéseiről az MMK rendszeresen tájékoztatja majd a Kamra tagságát a honlapon és egyéb kommunikációs csatornákon keresztül.