A vitát kiváltó szövegrész:
„A fokozott fertőzésveszélyre való tekintettel a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben kizárólag a külső levegő beszívással rendelkező hűtő-fűtő berendezés használható.”
Ez az utasítás arról szól, hogy nem engedélyezett az olyan berendezések használata, amelyek a térhűtést/fűtést belső levegőt keringtetve oldják meg. Ebbe a kategóriába tartoznak a split készülékek, valamint a fan-coilok biztosan. De bizonyosan ide lehet sorolni a klímagerendák egy csoportját is.
Ez a kormányrendelet a frisslevegős szellőzés hiánya miatt rendelkezik a használat tiltásáról! Abból a helyzetből indul ki, hogy a helyiségben lehet egy „vírusforrás”, az általa a térbe juttatott vírusokat a keringtető ventilátorok mozgásban tartják, növelve ezzel a találkozások lehetőségét, a tovább fertőzés lehetőségét.
Ha egy rendelkezés célja az, hogy „biztosra menjen”, ezt a sommás intézkedést el lehet fogadni.
A részletekbe nem akarok most belemenni. Olyan részletekbe, hogy változtatna-e a helyzeten a beltéri egység elhelyezési módja; vagy csak frisslevegő dotációval való kiegészítése, ha lenne erre technikai lehetőség; vagy a karbantartás minőségének a szigorítása; vagy UV, esetleg ózon vírusirtással való kiegészítés stb. Azért is nem a részletekre kérdezek rá, mert sokkal fontosabb a „miért csak …” szavakkal kezdődő kérdés felvetése!
Miért csak a vendéglátóhelyek esetében kell meghozni ezt az intézkedést? A munkahelyek, az irodák, az ügyfélszolgálatok, a bankfiókok és … – a példák sora folytatható lenne – hamarosan benépesülnek. A térhűtés és -fűtés nagyon sok helyen szintén belső levegőt keringtető egységekkel megoldott.
Vagy miért nem terjed ki a rendelet hatálya az egészségügyi létesítményekre? A kórházi terekre, a betegszobákra. Nem nevezhetnénk általánosnak a felület fűtő-hűtőrendszereket ezen a területen sem.
A vírushelyzetből adódik feladat a jövőben sok szakterület számára! Nem kivétel ez alól a miénk sem!
A 213/2020. (V. 16.) Kormányrendeletet a biztonságot, mint elsőrendű szempontot tartva szem előtt adta ki a kormány. Vitatni szakmai kérdése-, műszaki megoldási részletek mentén lehetne, de a megfogalmazott tiltás elfogadható. (Ami persze nem ad megoldást!) Kritika tárgya leginkább csak a kiterjesztése lehet.
Miért csak a vendéglátóhelyekre?