A pécsi távhőszolgáltató 2,5 milliárd forintos fejlesztést hajt végre
2019. március 7. | e-gépész | | 0 |
A beruházással 74 új, korszerű hőközpont jön létre a baranyai megyeszékhelyen, ami gazdaságosabb üzemeltetést tesz lehetővé, illetve biztosítja új ügyfelek csatlakozását a tisztán megújuló energiaforrásokból létrejövő távhőhöz.
A PÉTÁV Kft. a Nemzeti Fejlesztési Programirodával együttműködve támogatási kérelmet nyújtott be a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében egy közel 2 és fél milliárd forint beruházási költségű fejlesztésre, ötven százalékos támogatási igénnyel a „Távhő-szektor energetikai korszerűsítése” című felhívás feltételei szerint.
A projekt 1,248 milliárd forint összegű európai uniós támogatást kapott.
A program három részből áll:
- 10 elavult szolgáltatói tömbhőközpont megszüntetése, helyettük 74 új, korszerű felhasználói hőközpont kialakítása,
- jelenleg a PÉTÁV Kft. által üzemeltetett földgáztüzelésű kazánnal ellátott öt épület távhőre csatlakozása és 18 új fogyasztó bekapcsolása a pécsi távhőellátásba,
- kis mértékű, önálló vezeték korszerűsítés.
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekt során 100 új korszerű hőközpont létesül és közel 7000 méter nyomvonal-hosszúságú előre szigetelt vezeték épül.
Tömbhőközpontok átalakítása
A több száz lakást ellátó nagy tömbhőközpontok rendszere, kialakítása nem alkalmas arra, hogy az épületek egyedi hőigényét gazdaságosan, magas színvonalon kielégítse. A tömbhőközpontos körzetekben korszerű műszaki megoldást az jelent, ha az épületek hőfogadói helyett a primer rendszerre közvetlenül csatlakozó új, energiatakarékos felhasználói hőközpontok kerülnek telepítésre.
Az új technológiának számtalan előnye van. A korszerűsítéseknek köszönhetően minden épület önállóan szabályozható lesz, jelentősen csökken a hálózati energiaveszteség és a villamosenergia-felhasználás.
Új fogyasztók a pécsi távhőrendszeren
A Zsolnay úti lakótelepet ellátó vezeték meghosszabbításával a jelenleg tisztán földgáztüzelésű kazánházból ellátott öt épület a biomassza alapú hőtermeléssel ellátott távhőrendszerre csatlakozik, jelentősen növelve a megújuló alapú hőfelhasználást Pécsen. A keleti irányában meghosszabbított vezeték környezetében és a város egyéb területein további új felhasználók csatlakoznak a távhő rendszerre.
A támogatási program keretében távhőrendszerre csatlakozó épületek
Földgáztüzelésű kazánról ellátott épületek távhőre csatlakoztatása:
- Pécs, Zsolnay Vilmos u. 111., 113., 117., 119.
- Pécs, Komlói út 1.
Új fogyasztók távhőre kapcsolása:
- Nemzeti Kosárlabda Akadémia (Pécs, Megyeri út 74/1.)
- PTE Kollégium (Pécs, Damjanich utca 30.)
- Ferencesek Kertje társasház (Pécs, Váradi Antal utca 10.)
- PTE Uszoda (Pécs, Ifjúság u. 6.)
- PTE Óvoda és Bölcsőde (Pécs, Szigeti út 12.)
- Szent Mór Iskolaközpont (Pécs, Papnövelde u. 1.)
- Pátria szálló (Pécs Rákóczi út 3.)
- Hunyor Szálló (Pécs, Jurisics M. u 16.)
- PTE Biofizika Intézet (Pécs, Szigeti út 12.)
- Uránvárosi Piac (Pécs, Hajnóczy út)
- Centrál Liget lakópark (Pécs, Bercsényi-Tímár utca)
- Gyárvárosi Rendőrőrs (Pécs, Puskin tér 15.)
- Szieberth Róbert Általános Iskola (Pécs, Zsolnay Vilmos u. 90.)
- Kodály Gimnázium és Tornacsarnok (Pécs dobó utca 37, Pécs, Névtelen u. 18.)
- Kertvárosi Tűzoltóőrs (Pécs, Tüzér u. 30.)
- Vásárcsarnok (Pécs, Bajcsy-Zs. út)
- PTE Műszaki és Informatikai Kar laborok (Pécs, Boszorkány u. 2., Pécs, Damjanich út 42.)
- PTE ÁOK új elméleti tömb (Pécs, Szigeti út 12.)
A beruházás energetikai és üzemviteli (fenntartási) szempontból is jelentős előnyökkel jár. A jelenleg, illetve a fejlesztés nélkül földgázból termelt hővel ellátott épületek hőigényének kielégítése a pécsi távhőrendszerre való csatlakozással megújuló alapú energiahordozóval termelt hővel történik.
Nő az előre szigetelt vezetékek aránya Pécsen
A megvalósítás során az új felhasználók bekapcsolására új, korszerű hőközpontok és előre szigetelt vezetékek kerülnek telepítésre.
A térszín fölött elhelyezett távhővezetékek folyamatosan ki vannak téve a környezeti, valamint külső rongáló hatásoknak, melyek következtében a szigetelés védőburkolata megsérül, a szigetelés állaga romlik. A felszíni vezetékek a kedvezőtlen viszonyok miatt magasabb karbantartási költséget jelentenek, a sérült szigetelések miatt pedig megnő a hőveszteségük. A projekt keretében egy hozzávetőlegesen 110 nyomvonalméter hosszú, felszínen vezetett szakaszt új, korszerű technológiával készült, hosszú élettartamú előre szigetelt vezetékre cserélnek.
A fejlesztések a tervek szerint 2019 végéig megvalósulnak.
Hozzászólás
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.